În Duminica a IV-a după Pogorârea Sfântului Duh, Arhiepiscopul Ioan a liturghisit la catedrala din Soroca

În Duminica a IV-a după Pogorârea Duhului Sfânt, 28 iunie 2026, Înaltpreasfințitul Ioan, arhiepiscop de Soroca și Drochia, a liturghisit în catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din municipiul Soroca.

În timpul vohodului mic, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, protoiereul Nicolae ZGARDAN, parohul bisericii „Sfinții Mucenici Cosma și Damian” din satul Cernița, raionul Florești, a fost decorat cu dreptul de a purta mitră.

În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfințitul Ioan a tâlcuit Evanghelia duminicii, îndemnându-i pe cei prezenți să urmeze pilda credinței smerite a sutașului, amintind cuvintele Mântuitorului: „Adevărat vă spun: nici în Israel n-am găsit atâta credință” (Matei 8, 10).

Biroul de Presă al Eparhiei de Soroca și Drochia