A fost dat startul activității educațional-spirituale „Tabăra Prieteniei” de pe lângă biserica „Acoperământul Maicii Domnului” din satul Țarigrad, raionul Drochia

Cu binecuvântarea Preasfințitului IOAN, Episcop de Soroca și Drochia, în perioada 5-9 august 2024, la biserica „Acoperământul Maicii Domnului” din satul Țarigrad, raionul Drochia, a fost dat startul celei de a treia ediții a activității educațional-spirituale „Tabăra Prieteniei”, inițiată și coordonată de prot. Ioan NOVAC, parohul bisericii sus-numite, împreună cu voluntarii Asociației Obștești „NICA”.

An de an, această tabără adună copii din satul Țarigrad și din tot cuprinsul raionului Drochia, care vin aici să se bucure de vacanță, dar și să se integreze frumos într-o comunitate, care știe să respecte și să promoveze adevăratele valori creștine. În acest an s-au întrunit 180 de copii-participanți și 20 de voluntari.

Pe parcursul celor 5 zile de tabără copiii vor fi implicați în diverse activități distractive, recreative, de comunicare, dar și jocuri interactive. Totodată, copiii vor participa zilnic la rugăciunea de dimineață, vor avea lecții de catehizare, vor ține post, după care se vor mărturisi, iar în ultima zi de tabără vor primi cu drag Taina Sfintei Împărtășanii.

Activitatea taberei va culmina cu un concert organizat de către participanții, unde își vor prezenta talentele, dar și achizițiile din cadrul taberei, împreună cu echipele de voluntari. Concertul se va susține lângă un foc de tabără, fiind prezenți și părinții copiilor din tabără.