Preasfințitul Episcop Ioan a vizitat mănăstirea Hilandar de pe Sfântul Munte Athos

În ziua prăznuirii icoanei Maicii Domnului „Cu trei mâini”, 11 iulie 2024, Preasfințitul IOAN, Episcop de Soroca și Drochia a vizitat mănăstirea Hilandar de pe Sfântul Munte Athos.

În cadrul vizitei, Preasfinția Sa a fost însoțit de către Prot. Nicolae CRAVEȚ, secretar eparhial, dimpreună cu un grup de slujitori și mireni din cadrul Eparhiei de Soroca și Drochia.

Aici, grupul de pelerini, cu binecuvântarea Preacuviosului Arhimandrit MEFODIE, egumenul mănăstirii Hilandar, a preluat icoana Maicii Domnului „Cu trei mâini”, numită și a Sfântului Ioan Damaschin, zugrăvită și confecționată în cadrul mănăstirii Hilandar și care va fi adusă spre închinare în municipiul Soroca.