S-a dat start activității educațional-spirituale „Tabăra Bucuriei” în satul Pelinia, raionul Drochia

Cu binecuvântarea Preasfințitului IOAN, Episcop de Soroca și Drochia, satul Pelinia, raionul Drochia este gazda „Taberei Bucuriei”, o frumoasă inițiativă spirituală și educativă, care se desfășoară în perioada 30 iulie – 1 august 2024.

Prima zi, 30 iulie, a fost plină de activități și emoții pentru toți participanții, debutând cu binecuvântarea și rugăciunea de început, rostite de parohul bisericii „Sf. Ierh. Nicolae” din satul Pelinia, raionul Drochia, prot. Adrian CIOBANU, împreună cu echipa de voluntari, care au dat tonul, plin de recunoștință și speranță pentru tot ce urma să se întâmple.

După momentele de rugăciune a urmat o sesiune de înviorare, menită să trezească energia și entuziasmul tinerilor. Voluntarii au organizat un flashmob, reușind să creeze o atmosferă plină de veselie și bună dispoziție, marcând astfel un început energic al zilei pline de activități.

A urmat o serie de jocuri sportive, care au adus multă distracție și competiție sănătoasă între participanți. Fie că era vorba de fotbal, volei sau alte jocuri de echipă, toți s-au implicat cu entuziasm, formând legături și prietenii noi.

După-amiaza a fost dedicată unei excursii educative la muzeul localității. Tinerii au avut ocazia să afle mai multe despre istoria satului Pelinia și să admire exponatele istorice. Ghidul muzeului a prezentat diverse exponate, explicându-le tinerilor importanța fiecăruia, contribuind astfel la o mai bună înțelegere a patrimoniului cultural local.

Seara s-a încheiat într-o notă relaxantă, cu vizionarea filmului „Coco”, o alegere inspirată care a adus un mesaj puternic despre familie, tradiții și amintiri. Filmul a fost primit cu entuziasm de către tinerii din tabără, oferind un moment de reflecție și bucurie.

În a doua zi de tabără, 31 iulie, seara, copiii vor merge la slujba de seară, unde vor avea ocazia să se mărturisească. Acest moment spiritual este pregătitor pentru cea de-a treia zi, când, în cadrul Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii, tinerii vor primi Taina Sfintei Împărtășanii. Această etapă spirituală este esențială pentru întărirea credinței și a comunității creștine, aducând un plus de semnificație experienței din tabără.

Conform tradiției, „Tabăra Bucuriei” se va încheia la data de 1 august, cu un concert de totalizare, unde participanții își vor prezenta talentele și realizările. Acest moment festiv va culmina cu un rug organizat pentru toți participanții, stabilindu-se o atmosferă de comuniune și nostalgie. Acest ritual al focului de tabără este un prilej de a ne reaminti cele mai frumoase momente petrecute aici, de prieteniile legate și de lecțiile învățate.