Preasfințitul Episcop Ioan l-a primit în audiență pe protoiereul Pavel Vuluță, protopop al bisericilor din raionul Drochia

La data de 25 septembrie 2024, Preasfințitul IOAN, Episcop de Soroca și Drochia a avut o întâlnire, la sediul eparhial din municipiul Soroca, cu protoiereul Pavel VULUȚĂ, protopop de Drochia.

Părintele Pavel a prezentat darea de seamă a Protopopiatului pentru trimestrul III al anului curent.

Totodată, chiriarhul a discutat despre vizita Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, a Înaltpreasfințitului Mitropolit VLADIMIR, la Catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Drochia, ce va avea loc la data de 8 octombrie 2024.

În această zi va fi celebrată sărbătoarea „35 de ani ai Catedralei „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Drochia și 40 de ani de slujire clericală a Protoiereului Pavel VULUȚĂ”.

Biroul de Presă al Eparhiei de Soroca și Drochia