Episcopul Ioan al Sorocii a oficiat Taina Sfântului Botez a pruncei Leea, fiica dlui Eugeniu și dnei Livia Răbdău

În a doua parte a zilei de sâmbătă, 2 martie 2024, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, episcopul Ioan al Sorocii a vizitat parohia „Sfânta Marea Muceniță Parascheva” din cartierul Schinoasa al municipiului Chișinău, fiind întâmpinat de către părintele paroh, prot. Boris Canțîr și ctitorii acestui locaș de închinare: Domnul Vitalie și Doamna Veronica Verejan.

Familia Verejan au împărtășit bucuria încreștinării nepoțicăi Leea, fiica dlui Eugeniu și dnei Livia Răbdău.
La Taina Sfântului Botez au participat slujitori ai Eparhiei Chișinăului și părintele Marian Nimerincu, inspector eparhial din cadrul Arhiepiscopiei Iașilor a Mitropoliei Moldovei și Bucovinei.
Biserica „Sfânta Mare Muceniță Parascheva” a fost edificată cu sprijinul ctitorilor: familiile Domnilor Nicolae Ionichi și Vitalie Verejan, dar și cu purtarea de grijă a părintelui Boris și a doamnei preotese Eugenia Canțîr.