Episcopul Ioan a săvârșit rânduiala sfințirii unei troițe în satul Vasilcău din raionul Soroca

Sâmbătă, 18 mai 2024, episcopul Ioan a săvârșit rânduiala sfințirii unei troițe în satul Vasilcău din raionul Soroca.

Troița este amplasată la intrarea în localitate, fiind ctitorită de către dnii Ion Cebotărean, frații Vasile și Mihai Lupu.

La slujba sfințirii au participat: prot. Nicolae Craveț, protopop de Soroca, băstinaș al satului Vasilcău, prot. Vadim Zlotea, parohul bisericii „Cuvioasa Parascheva” din localitatea gazdă, dl primar Tudor Golub și credincioși din sat.

Felicitându-i cu această frumoasă realizare, ierarhul le-a vorbit celor prezenți despre taina Crucii și a Învierii Mântuitorului, dar și despre importanța amplasării troițelor în locurile potrivite, aceasta reprezentând o adevărată pedagogie spirituală pentru drept-măritorul nostru popor.