Cuvântul Preasfințitului Ioan, Episcop de Soroca și Drochia la praznicul Adormirii Maicii Domnului

Preacuvioși și preacucernici părinți,

Iubiți frați și surori în Domnul,

Vă felicit pe toți cu măreața sărbătoare a Adormirii Maicii Domnului. Pentru Eparhia noastră, această zi are o semnificație cu totul aparte. Catedrala episcopală din municipiul Soroca, catedrala episcopală din orașul Drochia, biserica centrală din orașul Rîșcani, precum și alte 21 biserici din cadrul eparhiei de Soroca și Drochia au fost sfințite și poartă hramul în cinstea Adormirii Maicii Domnului.

După Înălțarea Domnului nostru Iisus Hristos, Maica Sa Preacurată a trăit cincisprezece ani la Ierusalim, în casa sfântului Apostol Ioan Teologul, căruia Însuși Domnul i-a încredințat-o, fiind pe cruce. Acum, însă a sosit timpul ca ea să se mute în sălașul ceresc al Fiului ei. Această sărbătoare este un triumf al credinței noastre, o confirmare a speranței noastre, o mărturie a nemărginitei iubiri dumnezeiești pe care Bunul Dumnezeu o descoperă prin rugăciunile și mijlocirea Preacuratei Sale Maici.

În una din scrierile sale, Sfântul Ierarh Grigore Palama ne învață că „Maica Domnului este reazim şi mângâiere pentru toţi, ascultată şi văzută de toţi şi conlucrând în tot felul la vestirea Evangheliei.” În aproape toate rugăciunile și cântările Bisericii noastre, pe Preacurata Fecioară o numim sprijinitoare și mijlocitoare pe lângă Tronul Slavei, „pentru noi toți și pentru a noastră mântuire”. De aceea zicem de fiecare dată: „Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, miluiește-ne pe noi!”.

În Postul Adormirii Maicii Domnului, în cadrul Eparhiei de Soroca și Drochia au fost organizate procesiuni cu icoana Maicii Domnului. Procesiunea cu icoana „Adormirea Maicii Domnului” prin parohiile sorocene a durat 11 zile și a traversat 25 de localități, adunând în rugăciune comună zeci de preoți și mii de credincioși din cuprinsul protopopiatului Soroca. Preoții și credincioșii protopopiatului Rîșcani au săvârșit o procesiune din orașul Rîșcani, precum și din alte parohii, până la mănăstirea „Sfântul Prooroc Ilie” din satul Nicoreni, raionul Drochia, înălțând cântări și laude Preasfintei Născătoare de Dumnezeu.

Suntem într-o zi de sărbătoare luminoasă și plină de fericire! Cu toții ne bucurăm de acest praznic în chipuri diferite: înfrumusețăm bisericile noastre, împodobim icoanele Maicii Domnului cu flori, dar cel mai important, dragi frați și surori, să ne împodobim viața cu fapte bune. Și astfel, cu aceste fapte bune, în cel mai bun și mai vrednic mod, vom cinsti sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului spre slava Preasfintei Treimi şi spre a noastră mântuire. Amin.

Cu dragoste către toți și arhierești binecuvântări,

† IOAN,

Episcop de Soroca și Drochia