Slujire arhierească în biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din satul Niorcani, raionul Soroca

În dimineața zilei de joi, 22 august 2024, pomenirea Sfântului Apostol Matia, Preasfințitul IOAN, Episcop de Soroca și Drochia a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din satul Niorcani, raionul Soroca.

La slujbă au participat: prot. Nicolae CRAVEȚ, secretar al Eparhiei de Soroca și Drochia, prot. Mihail SÎRBU, parohul bisericii gazdă, prot. Serghie UNGUREAN, parohul bisericii „Sfântul Ierarh Nicolae” din satul Dărcăuți și prot. Ghenadie PERETEATCU, parohul bisericii „Cuvioasa Parascheva” din satul Iorjnița.

De asemenea, au fost prezenți enoriașii parohiei și pelerinii participanți la Procesiunea cu icoana „Adormirea Maicii Domnului” prin parohiile sorocene.