Slujire arhierească în biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” din satul Dărcăuți, raionul Soroca

În ziua pomenirii Sfântului Mucenic și Arhidiacon Lavrentie, 23 august 2024, Preasfințitul IOAN, Episcop de Soroca și Drochia a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” din satul Dărcăuți, raionul Soroca.

Alături de Preasfinția Sa au slujit: prot. Nicolae CRAVEȚ, secretar al Eparhiei de Soroca și Drochia, prot. Serghie UNGUREAN, paroh al bisericii gazdă, prot. Vitalie ANDRIUȚA, șeful sectorului IV al protopopiatului Soroca, precum și un sobor de preoți.

De asemenea, au fost prezenți enoriașii parohiei și pelerinii participanți la Procesiunea cu icoana „Adormirea Maicii Domnului” prin localitățile raionului Soroca.

Cu prilejul jubileului de 50 de ani ai vieții și 30 de ani de slujire clericală, părintele paroh Serghie UNGUREAN, a fost decorat cu ordinul „Sfântul Ierarh Gavriil Bănulescu-Bodoni”, gr.II.