Slujire arhierească de ziua hramului la mănăstirea „Sfântul Prooroc Ilie” din satul Nicoreni, raionul Drochia

În ziua prăznuirii Sfântului Prooroc Ilie Tesviteanul, 2 august 2024, Preasfințitul IOAN, Episcop de Soroca și Drochia s-a aflat în mijlocul obștii monahale de la mănăstirea Nicoreni, raionul Drochia.

Chiriarhul Eparhiei a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica de vară, închinată Sfântului Prooroc Ilie. Alături de Preasfinția Sa au slujit prot. Nicolae CRAVEȚ, secretarul eparhial, arhim. VLASIE (Ușurelu), starețul mănăstirii, protopopi, stareți, preoți și diaconi.

La sfârșitul Sfintei Liturghii numeroși credincioși au primit Sfânta Taină a Împărtășirii.

În cuvântul de învățătură ierarhul a vorbit credincioșilor despre Sfântul Prooroc Ilie: „Evlavia și zelul Sfântului Prooroc Ilie pentru credință şi adevăr trebuie să ne fie exemplu de neclintire în credința noastră, în dragostea faţă de Dumnezeu şi de aproapele nostru”, a subliniat Preasfinția Sa.

Mănăstirea cu hramul Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul este o mănăstire de călugări, situată lângă satul Nicoreni, raionul Drochia. Aceasta a fost întemeiată în anul 1992. Întemeietorul și primul stareț al mănăstirii a fost, vrednicul de pomenire, arhimandritul RAFAIL (Bodiu) (1959-2020).