Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca și Drochia a slujit la biserica „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Rîșcani

În dimineața zilei de 16 iulie 2024, pomenirea Sfântului Mucenic Iachint, Preasfințitul IOAN, Episcop de Soroca și Drochia a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Rîșcani.

La slujbă au participat prot. Teodor DOMNIȚA, protopop de Rîșcani, prot. Teodor BAZATIN, parohul bisericii gazdă, preotul Arsenie BAZATIN, președintele sectorului eparhial Activități Misionare, preoți ai protopopiatului Rîșcani, enoriașii bisericii și pelerini din diferite localități. De asemenea, au mai fost prezenți prot. Nicolae CRAVEȚ, secretarul eparhiei de Soroca și Drochia și Dl Vladimir MIZDRENCO, președintele raionului Rîșcani.

După Liturghie, Procesiunea cu icoana Maicii Domnului „Cu trei mâini” de la Sfântul Munte Athos s-a îndreptat spre raionul Drochia, ajungând la mănăstirea „Sfântul Prooroc Ilie” din satul Nicoreni, raionul Drochia.

Miercuri, 17 iulie, ora 4.30, va fi săvârșită Sfânta Liturghie arhierească la mănăstire, apoi pelerinii vor merge spre catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Drochia.