Preasfințitul Episcop IOAN a slujit împreună cu Înaltpreasfințitul Mitropolit VLADIMIR, la mănăstirea „Acoperământul Maicii Domnului” din satul Cosăuți, raionul Soroca

Preasfințitul IOAN, Episcop de Soroca și Drochia împreună cu Înaltpreasfințitul VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, au slujit Dumnezeiasca Liturghie la mănăstirea „Acoperământul Maicii Domnului” din satul Cosăuți, raionul Soroca.

Alături de ierarhi au slujit prot. Nicolae CRAVEȚ, secretar eparhial, arhim. IERONIM (Palii), starețul mănăstirii precum și un sobor de preoți și diaconi.

La vohodul mic, Mitropolitul VLADIMIR a oferit sarețului mănăstirii, arhimandritul IERONIM – ordinul „Sfântul Ierarh Gavriil Bănulescu-Bodoni”, gradul II.

Răspunsurile liturgice au fost oferite de corul Mănăstirii ”Sfântul Prooroc Ilie” din Nicoreni.

În încheierea Sfinței Liturghii a urmat un te-deum de sănătate și au fost sfințite două chivote închinate Maicii Domnului, după care Înaltpreasfințitul Mitropolit VLADIMIR, l-a felicitat pe părintele stareț, obștea și enoriașii mănăstirii cu ocazia acestei frumoase liturghii care a avut loc astăzi, dorindu-le bucurii sfinte și împlinirea cererilor lor.

La cererea părintelui stareț, mai mulți ctitori și binefăcători ai Sfintei Mănăstiri au fost decorați cu medalii și diplome în semn de recunoștință pentru grija și munca depusă pe parcursul anilor, la această Mănăstire.

Sursa: Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media, https://mitropolia.md/