Preasfințitul Episcop IOAN a slujit împreună cu Înaltpreasfințitul Mitropolit VLADIMIR, în catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Drochia

Marți, 8 octombrie, în ziua prăznuirii Sfântului Cuvios Serghie de la Radonej, Preasfințitul IOAN, Episcop de Soroca și Drochia, împreună cu Înaltpreasfințitul VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, Înaltpreasfințitul MARCHEL, Arhiepiscop de Bălți și Fălești, Înaltpreasfințitul NICODIM, Arhiepiscop de Edineț și Briceni și Preasfințitul SILUAN, Episcop de Orhei, vicar mitropolitan, au slujit Dumnezeiasca Liturghie în catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Drochia.

Sfânta slujbă de astăzi a fost prilejuită de aniversarea a 35 de ani de la înființarea catedralei episcopale „Adormirea Maicii Domnului” și 40 de ani de slujire clericală a protoiereului Pavel VULUȚĂ, paroh de onoare al catedralei episcopale din orașul Drochia și protopop al bisericilor din raionul Drochia.

Alături de ierarhi au înălțat rugăciuni: prot. Nicolae CRAVEȚ, secretar eparhial al Eparhiei de Soroca și Drochia și protopop al bisericilor din raionul Soroca, prot. Pavel VULUȚĂ, paroh de onoare al catedralei episcopale din orașul Drochia și protopop al bisericilor din raionul Drochia, precum și alți protopopi, preoți și diaconi dar și enoriașii parohiei.

La raportul Chiriarhului Eparhiei, Preasfințitul Episcop IOAN, în timpul vohodului mic, protoiereul Pavel VULUȚĂ a fost decorat cu înaltă distincție – dreptul de a purta a doua cruce, în semn de recunoștință pentru slujirea pilduitoare și nenumăratele ascultări de care părintele a dat dovadă. Totodată, parohul catedralei, prot. Elisei VULUȚĂ a primit dreptul de a purta mitră, iar clericul, prot. Mihail HARGHEL a primit dreptul de a sluji Sfânta Liturghie cu ușile împărătești deschise până la rugăciunea domnească „Tatăl nostru”.

După oficierea Sfintei Liturghii a urmat înconjurul catedralei cu citirea celor patru Evanghelii praznicale urmate de un parastas la mormântul preotesei Anghelina VULUȚĂ și un Te-deum de mulțumire Domnului pentru toate binecuvântările cerești revărsate asupra acestei catedrale și a credincioșilor ei.

În cuvântul de felicitare adresat la final părintelui Pavel VULUȚĂ, Înaltpreasfințitul Mitropolit VLADIMIR a apreciat activitatea părintelui din toți acești ani, dorindu-i mult spor și ajutor încă mulți ani spre slava lui Dumnezeu și propria mântuire.

Autoritățile publice locale și enoriașii parohiei de asemenea au venit cu mesaje de felicitare la adresa părintelui, mulțumindu-i pentru rugăciunile și sfaturile pe care le-au primit de fiece dată când au avut nevoie.

Sursa: Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media, https://mitropolia.md/