La începutul Anului Nou bisericesc episcopul Ioan a săvârșit Sfânta Liturghie în catedrala episcopală din Soroca

La data de 1/14 septembrie 2024, începutul Anului Nou bisericesc, pomenirea Sfântului Cuviosului Părinte Simeon Stâlpnicul și mama sa Marta, Preasfințitul IOAN, Episcop de Soroca și Drochia, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din municipiul Soroca.

Alături de Preasfinția Sa au slujit prot. Alexandru ILESCU, chelarul catedralei episcopale și slujitorii sfântului locaș.

Începutul Anului Nou bisericesc a fost instituit de Sfinții Părinți la Sinodul I Ecumenic de la Niceea.

Potrivit tradiţiei, Mântuitorul Iisus Hristos şi-a început activitatea publică în această zi, când a intrat în sinagogă şi a citit cuvintele prorocului Isaia care profeţeau despre Persoana Sa dumnezeiască.

Un alt motiv al sărbătoririi anului bisericesc în prima zi a lunii septembrie este tradiţia moştenită din Legea Veche, potrivit căreia în această zi a început creaţia lumii.