În Sâmbăta după Înălțarea Sfintei Cruci Episcopul Ioan a slujit împreună cu Înaltpreasfințitul Mitropolit VLADIMIR în biserica din satul Căpriana, raionul Strășeni

În Sâmbăta după Înălțarea Sfintei Cruci, 28 septembrie 2024, Preasfințitul IOAN, Episcop de Soroca și Drochia a slujit împreună cu Înaltpreasfințitul VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove și Preasfințitul FILARET, Episcop de Căpriana, vicar mitropolitan, în biserica „Sfânta Treime” din satul Căpriana, raionul Strășeni.

Înainte de începerea Sfintei Liturghii, Preasfințitul Episcop FILARET a săvârșit rânduiala sfințirii noului prestol.

În timpul vohodului mic, părintele paroh Alexei PAZURATI a fost decorat cu dreptul de a săvârși Dumnezeiasca Liturghie cu ușile împărătești deschise până la rugăciunea Tatăl nostru.

După slujbă a urmat sfințirea unui complex creștin „Maica Domnului cu Pruncul”, amplasat în centrul localității, ctitorit de către familia Mihail și Lilia SCUTARU, originari din Căpriana.

În continuare, Preasfinția Sa împreună cu oaspeții au vizitat mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului” din Căpriana, având posibilitatea să se închine la moaștele Sfântului Ierarh Gavriil Bănulescu-Bodoni.

Biroul de Presă al Eparhiei de Soroca și Drochia