Duminica a VIII-a după Pogorârea Duhului Sfânt prăznuită liturgic la catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din municipiul Soroca

În Duminica a VIII-a după Pogorârea Duhului Sfânt, 18 august 2024, Preasfințitul IOAN, Episcop de Soroca și Drochia a slujit în catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din municipiul Soroca.

Alături de Preasfinția Sa au slujit prot. Daniel BURUIANĂ, parohul bisericii „Întâmpinarea Domnului” din orașul Sângera, municipiul Chișinău și clericii catedralei chiriarhale.

În cuvântul de învățătură, ierarhul a tâlcuit pericopa evanghelică de la Sfântul Apostol și Evanghelist Matei, în care este relatată minunea înmulțirii pâinilor. Preasfinția Sa a subliniat faptul că „…un singur lucru trebuie, și acesta e împărăția lui Dumnezeu. Cine se uită într-acolo nu are decât un gând: Dumnezeu, nu are decât o dorință: să fie cu Dumnezeu, nu are decât o simțire: iubirea.”

La sfârșitul Sfintei Liturghii mulți dintre credincioșii prezenți au fost împărtășiți cu Sfintele Taine.