Mesajul de condoleanţe al Episcopului Ioan în legătură cu trecerea la cele veşnice a părintelui Serghei Lipatov

Îndurerată şi greu încercată familie LIPATOV,

Cu întristare am aflat despre trecerea la Domnul, în dimineața zilei de 5 octombrie 2024, a părintelui Serghei LIPATOV, paroh al bisericii  „Sfântul Apostol Ioan Teologul” din satul Prodănești, raionul Florești.

În aceste momente de despărțire vremelnică, până la învierea de obşte, adresăm familiei părintelui Serghei LIPATOV, enoriașilor parohiei Prodănești și tuturor celor care l-au cunoscut, un gând părintesc de mângâiere, rugându-ne Preamilostivului Dumnezeu să așeze sufletul slujitorului Său, în corturile drepților, unde nu este durere, nici întristare, nici suspin, ci viață fără de sfârșit.

Veșnica lui pomenire din neam în neam!

Cu părintești condoleanțe și binecuvântări pentru cei îndoliați,

† IOAN,
EPISCOP DE SOROCA ȘI DROCHIA

***

Cu binecuvântarea Preasfințitului Episcop IOAN, Sfânta Liturghie, apoi slujba înmormântării pentru nou-adormitul prot. Serghei LIPATOV vor fi săvârșite miercuri, 9 octombrie 2024, începând cu ora 07:00, de către prot. Ioan ZÎMBREANU, protopop al bisericilor din raionul Florești, împreună cu un sobor de preoți, în biserica „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din satul Căprești, raionul Florești.

***

Date biografice

Protoiereul Serghei LIPATOV s-a născut la data de 18 aprilie 1978 în satul Prodănești, raionul Florești. În anul 1998 a absolvit Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” din Suceava. La data de 24 noiembrie 1998, a fost hirotonit în treapta de diacon, iar la data de 28 februarie 1999, în treapta de preot. În anul 2011 a fost numit paroh al bisericii „Sfântul Apostol Ioan Teologul” din satul Prodănești, raionul Florești.