Mesajul Preasfințitului Ioan, Episcop de Soroca și Drochia, adresat Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, cu prilejul prăznuirii ocrotitorului ceresc

Înaltpreasfințite Stăpâne,

Astăzi, când Biserica Ortodoxă îl sărbătorește pe Sfântul Cneaz Vladimir, protectorul ceresc al Înaltpreasfinției Voastre, sub a cărui ocrotire slujiți în Biserica lui Hristos, Vă adresăm, din inimă, calde felicitări și alese urări de bine.

Domnul nostru Iisus Hristos, „Păstorul Cel Bun” (Ioan 10, 11), să Vă dăruiască Înaltpreasfinției Voastre multă sănătate, pace și bucurii sufletești, iar prin rugăciunile Ocrotitorului Ceresc, ale Sfântului Cneaz Vladimir și ale tuturor sfinților, să Vă întărească cu har și cu putere duhovnicească pentru a sluji și în continuare spre slava Sfintei Biserici Ortodoxe din Moldova, a țării noastre și a poporului binecredincios!

Întru mulți și binecuvântați ani, Înaltpreasfințite Stăpâne!

Cu fiască dragoste,
IOAN,