Mesajul Preasfințitului Ioan, Episcop de Soroca și Drochia, adresat Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, cu ocazia împlinirii a 35 de ani de slujire arhierească

Înaltpreasfințite Stăpâne,

În această duminică binecuvântată, când Biserica cinstește amintirea minunatei arătări a icoanei Maicii Domnului din Kazan, din inimă, cu dragoste Vă felicităm cu ocazia împlinirii a 35 de ani de la hirotonia în treapta de arhiereu.

Ați fost hirotonit în treapta de episcop în anii, când a început renașterea vieții bisericești în Republica Moldova, și iată că de 35 de ani sunteți în fruntea acestei treziri duhovnicești a poporului nostru.

O întreagă epocă din viața Bisericii Ortodoxe din Moldova este marcată de slujirea jertfelnică și pilduitoare a Înaltpreasfinției Voastre. V-ați preocupat, îndeosebi de propășirea adevărului Ortodoxiei, de înflorirea vieții bisericești, toate pentru mântuirea sufletelor credincioșilor.

Cu acest deosebit prilej, dorim ca ajutorul nesfârșit al Dumnezeului Cel Atotputernic să fie în toate lucrările arhipastorale ale Înaltpreasfinției Voastre, să aveți putere duhovnicească, pace, multă sănătate și bucurie sufletească pentru a continua să aduceți Cuvântul lui Dumnezeu „sfătuind şi învăţând pe orice om, întru toată înţelepciunea … desăvârşit, în Hristos Iisus.” (Coloseni, 1, 28).

Întru mulți și binecuvântați ani, Înaltpreasfințite Stăpâne!

Cu fiască dragoste,

IOAN,