Mesajul Preasfințitului Episcop Ioan, adresat protoiereului Pavel Vuluță, protopopul bisericilor din raionul Drochia, cu ocazia împlinirii a 40 de ani de slujire preoțească

Preacucernice Părinte Protopop,

La popas aniversar, când marcați 40 de ani de slujire preoțească, vă adresăm din inimă calde felicitări și alese urări de bine.

Acum patru decenii, Arhiereul cel Veșnic v-a chemat ca să înmulțiți darurile Duhului Sfânt, spre binele Bisericii noastre Ortodoxe din Moldova, în care sunteți prețuit și iubit de credincioși. Ați slujit cu devotament în parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din satul Visoca, raionul Soroca, iar de 35 de ani vă duceți ascultarea la catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Drochia.

Întreaga viață v-ați dedicat-o slujirii Bisericii lui Hristos, pe Care îl rugăm să vă dăruiască sănătate, viață lungă, bucurii duhovnicești, dimpreună cu doriri de ajutor sfânt în activitatea pe care o desfășurați în cadrul Eparhiei de Soroca și Drochia, spre Slava Preasfintei Treimi și propășirea Bisericii.

Asigurându-vă de preţuirea şi respectul nostru vă spunem

La mulți și binecuvântați ani!

Cu dragoste întru Hristos și arhierești binecuvântări,

† IOAN,

Episcop de Soroca și Drochia