Înaltpreasfințitul Mitropolit VLADIMIR a vizitat catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din municipiul Soroca

În seara zilei de vineri, 4 octombrie 2024, Înaltpreasfințitul VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove a vizitat catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din municipiul Soroca.

Mitropolitul Vladimir a fost întâmpinat călduros de către Preasfințitul IOAN, Episcop de Soroca și Drochia, clericii și credincioșii ei.

Preasfințitul Episcop IOAN a înaintat pe doi clerici din cadrul eparhiei pentru a primi de la Înaltpreasfințitul Mitropolit VLADIMIR, cruci jubiliare, în semn de recunoștință pentru munca depusă în cadrul parohiei încredințate spre păstorire.

Înaltpreasfințitul Mitropolit VLADIMIR a apreciat considerabil munca Preasfințitului IOAN în eparhia încredințată dar și efortul preoților, mulțumindu-le tuturor pentru eforturile comune depuse spre binele și mărirea Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Sursa: Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media, https://mitropolia.md/