Episcopul Ioan a vizitat biserica veche „Adormirea Maicii Domnului” din satul Nimereuca, raionul Soroca

În cadrul Procesiunii cu icoana „Adormirea Maicii Domnului” în jurul raionului Soroca, sâmbătă, 17 august 2024, Preasfințitul IOAN, Episcop de Soroca și Drochia a ajuns în satul Nimereuca, raionul Soroca.

Aici, Preasfinția Sa a vizitat vechea biserică „Adormirea Maicii Domnului”, așezată de vrednicii noștri înaintași pe un loc pitoresc de pe malul Nistrului.

Ierarhul a fost însoțit de către prot. Nicolae CRAVEȚ, secretarul eparhial și prot. Teodor LOGHIN, parohul bisericilor din satul Nimereuca.

Nu se cunoaște anul exact când a fost construită biserica veche din satul Nimereuca. Însă documentar biserica a fost atestată pentru prima dată în anul 1781, fiind unul dintre cele mai vechi locașuri sfinte din raionul Soroca.

De menționat este faptul că în satul Nimereuca mai există o biserică, cu același hram, zidită în anul 1918.