Episcopul Ioan a săvârșit rânduiala prohodului nou-adormitei Elena Colța

Miercuri, 3 iulie 2024, Preasfințitul IOAN, Episcop de Soroca și Drochia a vizitat parohia „Acoperământul Maicii Domnului” din satul Cotova, raionul Drochia, unde a săvârșit rânduiala prohodului nou-adormitei Elena COLȚA, creștină evlavioasă, respectată de consăteni și prețuită de toți cei care au cunoscut-o.

La slujbă alături de familie, rude și enoriașii din localitate, au participat prot. Nicolae CRAVEȚ, secretarul eparhiei de Soroca și Drochia, prot. Anatolie STEFANOV, protopop de Ialoveni, prot. Eugen SPRINCEAN, parohul bisericii „Cuv. Parascheva” din satul Văsieni, raionul Ialoveni, preotul Igor BURDUJA, cleric misionar din România și preotul Elisei GRIGORAȘ, cleric al bisericii din satul Cotova.

La finalul slujbei de înmormântare, Chiriarhul a adresat un cuvânt de mângâiere și de compasiune fiilor regretatei Elena, domnilor Vladimir, Igor și Damian COLȚA.

Dumnezeu s-o odihnească în pace pe roaba Sa!