Nou-adormitul protoiereu Serghei Lipatov a fost petrecut pe ultimul drum pământesc

În ziua de miercuri, 9 octombrie 2024, a fost petrecut pe ultimul drum pământesc nou-adormitul protoiereu Serghei LIPATOV, parohul bisericii „Sfântul Apostol și Evanghelist Ioan Teologul” din satul Prodănești, raionul Florești.

Cu binecuvântarea Preasfințitului IOAN, Episcop de Soroca și Drochia, Dumnezeieasca Liturghie și rânduiala prohodului au fost săvârșite de către prot. Ioan ZÎMBREANU, protopop al bisericilor din raionul Florești, împreună cu un sobor de preoți din cadrul protopopiatului, în biserica „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din satul Căprești, raionul Florești.

Numeroși credincioși au venit pentru a-și lua rămas bun de la părintele Serghei, cel care le-a fost duhovnic și îndrumător pe calea mântuirii.

După slujba prohodului, cortegiul funerar a înconjurat sfântul locaș.

Părintele Serghei a fost înhumat în curtea bisericii „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din satul Căprești, raionul Florești.

Dumnezeu să-l ierte și să-l odihnească cu drepții!

Mesajul de condoleanţe al Episcopului Ioan în legătură cu trecerea la cele veşnice a părintelui Serghei Lipatov

Biroul de Presă al Eparhiei de Soroca și Drochia