A avut loc ședința Sectorului eparhial Educație, Cultură și Tineret al Eparhiei de Soroca și Drochia

Joi,  26 septembrie 2024, cu binecuvântarea Preasfințitului IOAN, Episcop de Soroca și Drochia, în sala de ședințe a centrului eparhial din municipiul Soroca, s-a desfășurat întrunirea Sectorului eparhial Educație, Cultură și Tineret, condusă de către prot. Serghei BOLDIRESCU, președintele sectorului sus-numit.

La ședință au participat reprezentanții Sectorului eparhial din fiecare protopopiat.

Pe agenda discuțiilor s-au aflat următoarele subiecte: predarea religiei în școală; activitățile educaționale – alternative de predare a religiei; proiectele parohiale cu tinerii; proiectul Academia Ștefaniană „Școala Tinerilor Voluntari”; parteneriatele la nivel de parohie; organizarea festivalurilor la nivel de protopopiate; planificarea activităților pentru anul 2025, precum și alte întrebări, care se referă la activitatea și eficacitatea Sectorului eparhial Educație, Cultură și Tineret al Eparhiei de Soroca și Drochia.

Biroul de Presă al Eparhiei de Soroca și Drochia