Slujire arhierească la biserica „Adormirea Maicii Domnului” din satul Cerlina, raionul Soroca

În dimineața zilei de 17 august 2024, pomenirea Sfinților 7 tineri din Efes, Preasfințitul IOAN, Episcop de Soroca și Drochia a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica „Adormirea Maicii Domnului” din satul Cerlina, raionul Soroca.

Alături de Preasfinția Sa au slujit prot. Victor UNGUREANU, șeful sectorului III al protopopiatului Soroca, prot. Vitalie ȘOIMU, parohul bisericii sus-numite, precum și alți slujitori din cadrul protopopiatului.

De asemenea, la slujbă s-au rugat prot. Nicolae CRAVEȚ, secretarul eparhial al Eparhiei de Soroca și Drochia, prot. Alexandru ILESCU, chelarul catedralei episcopale din municipiul Soroca, dimpreună cu mulțime de credincioși din parohie și din alte localități ale raionului Soroca.

După încheierea slujbei, ierarhul a binecuvântat începutul Procesiunii cu icoana „Adormirea Maicii Domnului” de la catedrala episcopală din orașul Soroca prin parohiile sorocene, ce se va desfășura în perioada 17 – 27 august.

În fiecare dimineață, la biserica de popas, la ora 5.00, va fi săvârșită Sfânta Liturghie.

Pelerinii participanți vor avea de parcurs 168 km.