Sinaxa monahală a stareților și starețelor din Eparhia de Soroca și Drochia

Vineri, 2 august 2024, la mănăstirea „Sfântul Prooroc Ilie” din satul Nicoreni, raionul Drochia, Preasfințitul Episcop IOAN a convocat sinaxa stareților și starețelor din cuprinsul Eparhiei de Soroca și Drochia a Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Ședința de lucru a sinaxei a fost prezidată de către Chiriarhul Eparhiei. De asemenea, au luat cuvântul, la ordinea de zi, prot. Nicolae CRAVEȚ, secretarul eparhial și arhim. VLASIE (Ușurelu), președintele Sectorului eparhial Mănăstiri și Viață Monahală.

În continuare, au fost dezbătute teme de actualitate din viața monahală și au fost discutate unele aspecte de ordin administrativ.

După încheierea sinaxei, a fost săvârșită o slujbă de pomenire pentru vrednicul de amintire, arhimandritul RAFAIL (Bodiu), întemeietorul și primul stareț al mănăstirii „Sfântul Prooroc Ilie” din satul Nicoreni, raionul Drochia.

În cuprinsul Eparhiei de Soroca și Drochia ființează opt așezăminte monahale.