Episcopul Ioan a transmis mesaj de felicitare episcopului Siluan cu ocazia aniversării a 30 ani de la hirotonia în treapta de preot

Preasfinția Voastră,

Preasfințite Siluan,

Episcop al Orheiului și vicar mitropolitan,

Cu prilejul aniversării a 30 ani de frumoasă și rodnică slujire de la hirotonia în treapta de preot, Vă adresăm alese felicitări dimpreună cu doriri de ajutor sfânt de la Dumnezeu în rodnica lucrare pastorală, misionară și culturală, pe care o desfășurați spre Slava Preasfintei Treimi și propășirea Bisericii.

Acum trei decenii, Arhiereul cel Veșnic v-a chemat ca să înmulțiți darurile Duhului Sfant, spre binele Bisericii noastre Ortodoxe din Moldova în care sunteți atât de prețuit și iubit de credincioși.

La popas aniversar, ne rugăm Bunului Dumnezeu să Vă trimită din Cereștile vistierii, ajutorul Său cel sfânt și tot de ce aveți trebuință în activitatea arhipăstorească a Preasfinției Voastre.

Fie ca Harul Duhului Sfânt să se reverse totdeauna cu îmbelșugare asupra omoforului arhieresc al Preasfinției Voastre, dăruindu-Vă roade alese și binecuvântate!

Cu frățească dragoste în Hristos-Domnul,

† IOAN,