Episcopul Ioan de Soroca și Drochia a slujit la hramul Mănăstirii ”Sfânta Treime” din Saharna, r. Rezina

Binecuvântat ești, Hristoase, Dumnezeul nostru, Cela ce preaînțelepți pe pescari ai arătat, trimițându-le lor Duhul Sfânt și printr-înșii lumea ai vânat, Iubitorule de oameni, mărire Ție. (Tropar glasul 8)

În Duminica Pogorârii Duhului Sfânt, 23 iunie 2024, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, episcopul Ioan de Soroca și Drochia a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în biserica „Învierea Domnului” a mănăstirii „Sfânta Treime” din Saharna, raionul Rezina.
La slujba praznicală au participat: starețul așezământului monahal, arhimandritul Adrian ( Baciu) împreună cu obștea, pelerinii și unii ctitori.
După slujbă ierarhul a transmis celor aflați la sărbătoare mesajul de binecuvântare și felicitare al Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir, apoi unii ctitori de seamă au fost decorați cu medalii și ortine bisericești.