De sărbătoarea Întâmpinării Domnului, episcopul Ioan a liturghisit în biserica „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din municipiul Soroca

În ziua praznicului Întâmpinării Domnului, 15 februarie 2023, episcopul Ioan de Soroca a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din municipiul Soroca.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, Preasfinția Sa a hirotonit pe diaconul Serafim Ciobanu în treapta de preot pe seama parohiei „Adormirea Maicii Domnului” din satul Sofia, raionul Drochia.
După otpustul Liturghiei, Ierarhul a felicitat pe părintele Nicolae Craveț, paroh al bisericii și protopop de Soroca cu ocazia aniversării celor 22 de ani din ziua hirotonirii în treapta de preot.